İMAR HİZMETLERİ

İMAR HİZMETLERİ

Sözlük anlamında baktığımızda imar nedir sorusunun yanıtının bir yerin barındırlaşması, yani bayındır hale gelmesi olduğunu görmekteyiz. Peki bu ne anlama geliyor? Bir yerin insanların yaşaması için uygun hale getirilmesi şeklinde açıklayabileceğimiz bu kavramı bayındırlaşma, imar etme, yapılaşma veya bir diğer ifadeyle şehirleşme olarak da niteleyebilmek mümkün.

Buradan yola çıkıldığında bir yeri yaşamaya hazırlamak için birtakım belli başlı kuralları izlemek gerektiği sonucuna varabilirsiniz. Ülkemizde çerçevesi kanunlarla belirlenen imar etme şartları, yapılaşmayı kontrol altına almayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda hazırlanan kanunlar ve mevzuatlar gereğince şehirleşme süreçleri yönetilmekte ve imar edilecek yerlerin belli standartları taşıyıp taşımadığı kontrollü bir şekilde izlenmektedir.

Bir yerin imarlı olması, oradaki yapılaşmanın mevcut şartlara ve fonksiyonlara uygun olarak yapılabileceğine dair onaylı olduğu anlamına gelmektedir. İmar edilecek onayları yerlerin yapılaşma süreci ise imar planları aracılığıyla yürütülmektedir. İmar planının ne anlama geldiğini ise aşağıdaki başlıkta inceleyebilirsiniz.

Diğer Hizmetler

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin